fot. Hubert Gajda

Puchalski 2017

0
1144

Jeszcze tylko przez najbliższe cztery dni można nadsyłać zdjęcia na kolejną edycję Wielkiego Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego.

Kto w tym roku zostanie laureatem? Czyje zdjęcie będzie kandydować do Grand Prix? Komu we wrześniu wręczymy medal i nagrodę w wysokości 5000 złotych? Już niebawem pierwszy etap konkursu zostanie rozstrzygnięty.

Jak było cztery lat temu?

W roku 2013 Grand Prix zdobył Hubert Gajda za zdjęcie kszyka zatytułowane „Zza wachlarza”

Hubert jest z wykształcenia leśnikiem, od najmłodszych lat zapalonym przyrodnikiem. Dzięki wyrozumiałości małżonki, fotograficzne wojaże stały się jego pasją. Eksperymentuje, używając różnych fotograficznych forteli – wspina się na czatownie budowane w konarach drzew, w szuwarach czy na specjalnie zbudowanej tratwie. W dniu, w którym powstało zdjęcie, po dwóch godzinach snu wstał o pierwszej w nocy. Wieczorna ulewa z gradobiciem nie zapowiadała lepszej pogody. W terenie czekał na fotografa komitet powitalny w postaci roju komarów. Powietrze było nieruchome, panowała absolutna cisza. Jeszcze tylko przeprawa przez trzcinowisko w mulistym nadbrzeżu. Było jeszcze ciemno i wpatrywanie się w granat nocy nie miał sensu. Po pewnym czasie zaczęło świtać. Pojawiły się pierwsze czaple, a zaraz po nich stado batalionów, których samce pozbawione swych pięknych grzyw, nie różniły się od samic. W pewnym momencie pojawiły się kszyki. Paradnie wyszły z szuwarów, brodząc z oblepionymi błotem ciekami. Weszły do wody. Z daleka wydawały się skromnie ubarwione, brązowe i nieciekawe, ale dopiero w wizjerze aparatu, przez teleobiektyw widać było misterny rysunek upierzenia. Niczym niezmącona woda stanowiła doskonałe tło oświetlone wschodzącym słońcem.

Aparat Canon 7D, obiektyw 400 mm. ISO 800, f/5,6,czas 1/320 sekundy, odległość od fotografowanego obiektu 11,5 metra

Reklama