fot. commons.wikimedia.org

Relikwie świętego Huberta w Polsce

0
813

Myśliwi z Podkarpacia 
oraz wierni z parafii pod wezwaniem św. Huberta
w Rzeszowie-Miłocinie od dawna pragnęli, by w świątyni znalazły się relikwie ich patrona. W końcu to marzenie się spełniło.

25 września 2019 r. przedstawiciele parafii w składzie: Grzegorz Porada (przewodniczący Rady Parafialnej), Stanisław Migut (Rektor Bractwa św. Huberta), Mieczysław Struzik, przewodniczący Komisji Tradycji i Kultury ZO PZŁ w Rzeszowie, oraz inicjator wyprawy ks. dr Józef Mucha, proboszcz parafii, udali się po ten cenny dar do Liège, miasta leżącego w północno-wschodniej Belgii nad rzeką Mozą, gdzie przed wiekami żył i działał św. Hubert.

Doczesne szczątki świętego zostały złożone w 825 r. w miejscowości Saint Hubert, ok. 80 km od Liège. Znajdująca się tam bazylika pod wezwaniem apostoła Ardenów jest jednym z najbardziej okazałych obiektów sakralnych w Belgii. W jednej z naw znajduje się ołtarz patrona myśliwych pochodzący z 1640 r. Centralną część stanowi obraz przedstawiający konsekrację Huberta na biskupa, natomiast w zwieńczeniu stoi monumentalna rzeźba św. Huberta z jeleniem u boku. W miejscu tabernakulum umieszczono skrzynię z relikwiami, a w niej stułę św. Huberta.

Delegacja z Polski została serdecznie przyjęta przez biskupa diecezji Liège Jeana-Pierre’a Delville’a, który z zainteresowaniem wysłuchał naszej relacji o kulcie świętego Huberta
 w Polsce. Spotkanie odbywało się
w obecności dyrektora skarbca katedralnego Philippe’a George’a, który przygotował relikwie. Ksiądz biskup wręczył relikwiarz, w którym znajdują się m.in. relikwie pierwszego stopnia (ex ossibus) św. Huberta. Warto wyjaśnić, że do relikwii pierwszego stopnia zaliczane są pozostałości ciała świętego: kości, włosy, krew. Relikwiami drugiego stopnia są przedmioty, z którymi święty miał bezpośredni kontakt za życia, takie jak np. ubrania czy różaniec. Relikwiami trzeciego stopnia są te przedmioty, które stały się relikwiami przez dotknięcie nimi relikwii głównych.

Delegacja z Polski ofiarowała m.in. obraz św. Huberta z zabytkowej XVIII-wiecznej kaplicy w Miłocinie oraz poroże z inskrypcją: „Dar myśliwych z Podkarpacia”. Relikwie naszego patrona zostaną umieszczone w kościele w Rzeszowie, w bocznym ołtarzu ku czci tego świętego.

ks. Józef Mucha, Joanna Smoła

Reklama