fot. Fotolia

Rośnie liczba dian

0
793

W ostatnich latach coraz więcej pań rozpoczyna przygodę z łowiectwem. Nie tylko polują, ale angażują się w czynną ochronę przyrody.

Udział kobiet w myśliwskiej społeczności różni się w zależności od kraju. Najwyższy jest w krajach skandynawskich, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Holandii. W Norwegii panie stanowią aż 12 proc. polujących osób, w Niemczech – 10 proc, a u nas… nieco ponad 2 proc. (sytuacja z pewnością będzie się zmieniać na korzyść m.in. dzięki działalności Klubu Dian PZŁ).

Federacja Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody państw UE (FACE) odnotowuje w ostatnich latach znaczący wzrost liczby dian. W Norwegii – na przestrzeni 10 lat – wynosi on aż 60 proc.! To m.in. efekt polityki Norweskiego Związku Myśliwych i Łuczników (NJFF), który konsekwentnie zachęca panie do wstępowania w szeregi organizacji i integruje środowisko.

W styczniu 2016 roku na Łotwie odbyło się pierwsze „Polowanie dian” pod hasłem: „Panie strzelają, panowie w nagance”. Prezentujemy filmowy zapis tych łowów, odbywających się w niezapomnianej zimowej scenerii.

JS / źródło: youtube.com, fot. Fotolia

Reklama