fot. iStock

Siad z aportem

0
759

Wśród miłośników kynologii łowieckiej co jakiś czas powraca dyskusja na temat oddawania aportu przez psa w pozycji siedzącej. 

Część myśliwych uważa, że jest to niepotrzebna fanaberia. Postaram się dowieść, że wymaganie podobnych fanaberii ma bardzo duże znaczenie w budowaniu prawidłowych relacji między psem a człowiekiem.

Relacja między psem a człowie­kiem budowana jest podczas każdej wspólnie spędzonej minuty. Jeżeli więc chcemy zostać prze­wodnikiem naszego dwuosobowego stada, to musimy być nim przez dwa­dzieścia cztery godziny na dobę, a nie tylko od święta. Inaczej się nie da! Nasz pies nie będzie posłuszny na łowach, jeśli rządzi nami w domu. Przyjrzyjmy się naszym codziennym czynnościom i zastanówmy się, czy dzierżymy kon­trolę nad własnym pupilem.

Jeżeli szczeniak podczas wychodzenia na spacer popędza nas swoim biega­niem i popiskiwaniem, to jest to pierw­szy zły znak. Jeśli pies widzi, że wyszli­śmy przed dom i zaczyna szczekać jak szalony w kojcu, to również nie jest dobrze. Te – bądź co bądź – drobne sygnały mówią, że nasz pupil chce coś na nas wymusić. Z kolei to oznacza, że ma nas za podwładnych, którymi można sterować. Podobnie jest podczas otwierania drzwi od domu albo furtki do kojca. Jeśli pies przepycha się na siłę, by przejść jako pierwszy, to znaczy, że traktuje nas wyłącznie jako „chłopca do wyprowadzania na spacer”. Tak samo w momencie otwierania drzwi od samochodu. Pies wyskakuje z niego jak z procy i myśli tylko, gdzie popędzić. Mówiąc krótko, cały czas robimy tylko za jego oddźwiernego. […]

Andrzej Wilczopolski / fot. iStock, Shutterstock.

Cały tekst w marcowym numerze „Łowca Polskiego”

Reklama