Skazani na sukces

0
1173

O pomysłach na mądrą promocję łowiectwa i realizowaną przez myśliwych nowoczesną edukację przyrodniczą, a także o konieczności ścisłej współpracy PZŁ ze środowiskiem  rolniczym rozmawiamy z Andżeliką Możdżanowską, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

– Czy zgodziłaby się Pani z opinią, że coraz szersze kręgi społeczne tracą dziś więź z naturą i przestają rozumieć jej prawa?

– Obserwuję ten proces z niepokojem od dłuższego czasu. Zaczyna się od tego, że dzieci nie potrafią nazwać mieszkańców naszych pól i lasów. Nie wiedzą, że świat zwierząt daleko odbiega od wizji przedstawionej w bajkach Walta Disneya. Z czasem dzieci dorastają i padają wtedy ofiarą demagogów, którzy twierdzą, że myśliwi nie powinni ingerować w naturę, bo ona reguluje się sama. Zapominają tylko, że człowiek jest tej natury częścią. Najwyraźniej uchodzi ich uwadze także fakt, że tak dalece zaingerowaliśmy w świat przyrody, że teraz możemy ją chronić przede wszystkim w sposób aktywny. W takiej sytuacji pomoże tylko prowadzona na szeroką skalę nowoczesna edukacja przyrodnicza, w którą musi zaangażować się jak najwięcej myśliwych. Chcę podkreślić, że to właśnie łowiectwo nauczyło mnie patrzeć na przyrodę z szacunkiem – z perspektywy przyjaciela, hodowcy oraz gospodarza.

– Jak w Pani opinii powinien taki program wyglądać?

– Myślę o wspólnych wyprawach, podczas których dzieci mogłyby nauczyć się rozpoznawania tropów zwierzyny czy zbierać żołędzie oraz kasztany z przeznaczeniem na zimowe dokarmianie. Doskonałym pomysłem jest rzecz jasna sadzenie remiz, które przyczynią się do ożywienia pól i mają kapitalne znaczenie dla bioróżnorodności. Pomyślmy jednak również o bardziej ambitnych projektach. […]

Cały tekst w majowym numerze “Łowca Polskiego”

Rozmawiali Paweł Budzyński i Bartosz Marzec


Andżelika Możdżanowska – ekonomistka, przedsiębiorca i polityk. Obecnie posłanka na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu ds. MŚP, Członek Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury i Tradycji Łowieckiej. Senator RP VIII kadencji. Kandydatka do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama