Słowacki jubileusz

0
953

W niewielkiej, ale malowniczo położonej miejsco­wości Svätý Anton słowaccy myśliwi obchodzili święto naszego patrona. 

Tego­roczne obchody miały szczególny charakter, ponieważ Słowacy świętowali 95. rocznicę Słowackiego Związku Łowieckiego (Slovenská Poľovnicka Komora), powstałego w 1920 roku. Symbolami upamiętniającymi tak znamienity jubileusz oraz 25. już edycję obchodów Dnia św. Huberta były okoliczno­ściowe medale upamiętniające te dwa wydarzenia.

Niezwykła architektura pałacu nawiązuje wprost do rocz­nych cykli zmieniającej się przyrody. Pory roku symbolizuje podstawa pałacu w postaci czterech zamkniętych skrzydeł budynku z czterema wejściami. W pałacu znajduje się 7 sklepień symbolizujących dni tygodnia, symbolikę tygodni stanowią 52 pokoje, a 365 okien odwołuje się do liczby dni w roku. Obecnie w pałacu mieści się siedziba Muzeum Leśnic­twa, Przemysłu Drzewnego i Rolnictwa.

Po uroczystej inauguracji obchodów na dziedzińcu pałacu, w której uczestniczył prezydent Republiki Słowackiej Ivan Gašparovič, i wręczeniu okolicznościowych medali i wyróżnień organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji.

W programie imprezy znalazły się m.in. pokazy sokolnicze i kynologiczne, występy zespołów sygnalistów myśliwskich, mistrzostwa Słowacji w wabieniu zwierzyny, pokazy mody, wystawy trofeów łowiec­kich oraz fotografii i obrazów o tematyce łowieckiej. Zaintere­sowaniem cieszyły się też liczne konkursy i pokazy strzelania z łuków i kusz oraz rywalizacja w strzelaniu z łuku do tarcz dzika czy pokazy prac rzemieślników tzw. dawnych zawodów.
Naszym południowym sąsiadom gratulujemy tak zacnego jubileuszu i życzymy wielu sukcesów. Szczególnie w projektach i w działaniach przygranicznych, które wspólnie realizujemy w zakresie ochrony przyrody.

Marian Flis

Reklama