fot. iStock

Stoper na zbiorówki

0
1177

Nowość łącząca zaletę brenek – wysokie rażenie obalające – z celnością pocisków sztucerowych coraz większą popularność zdobywa również w Europie.

Jakiej broni potrzebujemy na zbiorówki? Bezsprzecznie skutecznej. Skuteczność gwaran­tuje pocisk o silnym działaniu obalają­cym, wystarczająco celny na bliższych i średnich dystansach. Sama broń musi być niezawodna i składna. Powinna też zapewnić możliwość dania drugiego, a najlepiej i trzeciego strzału w krótkim czasie.

W naszych warunkach dobrze się sprawdzają sztucery w kalibrach 9,3 × 62 oraz .45–70 Govt. Wielu łowców wciąż jednak przedkłada starą brenekę – wystrzeloną z lufy gładkiej – nad pocisk z broni gwintowanej. Trudno to racjonalnie uzasadnić, chyba tylko przywiązaniem do tradycji lub myśliw­skim konserwatyzmem. Broń śrutowa z lufą gładką przypomina trochę stary muszkiet. Był bardzo skuteczny, ale tylko wtedy, gdy z niego trafiano. Przy­pomnę, że francuski karabin skałkowy z 1777 roku – bez wątpienia najlep­sza broń swojej epoki – cechował się rozrzutem rzędu 10 × 10 metrów na… 200 metrów. Na tym dystansie prze­szkolony żołnierz chybiał dwa razy z trzech, strzelając do domu o dwóch kondygnacjach. Po przejściu na broń kapiszonową nie było dużo lepiej – rozrzut wprawdzie się zmniejszył, ale tylko do 8 × 8 m.

Pociski kulowe do luf gładkich są skuteczne z odległości nie większej od 40–50 metrów. Dochodzi do tego kwestia ich właściwego doboru – nie­wielu myśliwych testuje pociski „pod lufę” swojej strzelby. W rezultacie dubel­tówki często sieją brenekami w sposób nieprzewidywalny, a do tego dochodzi również duża skłonność do rykoszetów.

W 2011 roku na naszym rynku poja­wiły się strzelby łączące podstawową zaletę brenek – wysokie rażenie obala­jące – z celnością pocisków sztucero­wych wystrzeliwanych z luf gwintowa­nych. Broń tego typu zadebiutowała w 1988 roku.[…]

Cały tekst w grudniowym numerze „Łowca Polskiego”

Marek Czerwiński / fot. iStock.

Reklama