Stylowy tłumik

0
1321

Niemiecka firma Blaser podczas targów IWA zaprezentowała sztucer z wbudowanym tłumi­kiem.

Nowatorskie rozwiązanie pozwala pra­widłowo zbalansować karabin i chroni słuch strzelca. W wielu krajach Europy dopuszcza się już montowanie kompensatorów huku na broni myśliwskiej. Niestety, dokręcenie na końcu lufy ciężkiego tłumika poważ­nie zakłóca balans broni – nie wspominając o tym, że taki „gadżet” na broni myśliwskiej wygląda niezbyt atrakcyjnie.

W nowym modelu R8 Silence tłumik stanowi inte­gralną część broni. Stało się to możliwe dzięki bar­dzo sprytnej koncepcji. Takie rozwiązanie pozwala z jednej strony na szybkie ochłodzenie tłumika – jego powierzchnia jest znacznie większa niż w wypadku tłu­mika konwencjonalnego – a z drugiej wygląd sztucera nie odbiega zbytnio od standardu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

R8 Silence jest na razie dostępny tylko w kalibrze .308, ale można go zamówić w dwóch wersjach osady. Pierwszą opcją jest klasyczna kolba z orzecha z bawar­ską baką oraz w wersji, która łączy orzech i skórę z eks­trawaganckim stylem zapożyczonym ze sportu.

Niestety, w naszym kraju ustawa o broni i amuni­cji uznaje kompensatory huku za narzędzia szczególnie niebezpieczne, dlatego tego typu broń możemy jedynie pooglądać na obrazkach.

Andrzej Chojnowski

Reklama