fot. Andrzej Wierzbieniec

Świętowali we Włocławku

0
584

Myśliwi z okręgu włocławskiego uczcili stulecie niepodległości i jubileusz 95-lecia PZŁ. 7 lipca kilkusetosobowy pochód przeszedł pod sztandarami ulicami Włocławka. W hołdzie poległym myśliwi złożyli kwiaty przed pomnikiem Żołnierza Polskiego. Twórców nie­podległości uhonorowali również pamiątkowym obeliskiem, odsło­niętym na włocławskiej strzelnicy. Tego samego dnia w auli urzędu miasta odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu. Przypomniano historię myśliwskiej organizacji, a uroczystość zakończył koncert myśliwskiej muzyki.

Krótko potem kolejne święto – III Kujawsko-Dobrzyński Dzień Kultury Rolniczej, Leśnej i Łowieckiej. Cykliczna impreza, ukazu­jąca kulturalny dorobek trzech środowisk żyjących z darów natury. Dzień kultury każdego roku organizowany jest w kolejnym mieście okręgu włocławskiego. Tegoroczna impreza odbyła się w Ciecho­cinku. W znanej w całym kraju muszli koncertowej Parku Zdrojo­wego wystąpił Zespół Reprezentacyjny PZŁ. Z nieco lżejszym repertu­arem prezentowały się „Żubrosie” z Opola i „Łoszaki” z Bydgoszczy. Aplauz budził niezawodny Grzegorz Russak, który w fascynujący spo­sób opowiadał o tradycyjnej kuchni myśliwskiej. Znawca łowieckich kulinariów i wielki smakosz osobiście obdzielił widownię tysiącem porcji przygotowanej przez siebie zupy gulaszowej.

Gościem spotkania w Ciechocinku był minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu przypomniał udział myśli­wych w narodowych zrywach, które przyczyniły się do odzyskania nie­podległości. Podkreślił również wyjątkową, kluczową rolę PZŁ w zwal­czaniu afrykańskiego pomoru świń.

(ML) / fot. Andrzej Wierzbieniec

Reklama