fot. materiały prasowe producenta

Sztucer z północy

0
978

Najsłynniejszy snajper II wojny światowej był Finem i – rzecz jasna – myśliwym. Z jego ojczyzny pochodzi broń ceniona na całym świecie. Na szczególną uwagę zasługują repetiery firmy Sako.

Łowiectwem zajmuje się 290 tysięcy Finów. Poluje co siedemnasty obywatel tego kraju. Na około 5,5 mln mieszkańców przypada 1,5 mln egzemplarzy zarejestrowanej broni myśliwskiej. W największych mia­stach pozwolenie na broń ma średnio co dziesiąta osoba. W mniejszych miejscowościach jest zupełnie inaczej – często na jednego obywatela przy­pada więcej niż jedno pozwolenie.

Maleńka Finlandia w 1939 roku stawiła mężny opór Sowietom. Wojna zimowa pokazała doskonałe umiejęt­ności strzeleckie obrońców, ujawniła też klasę fińskiej broni. W rezultacie Finowie obronili swą niepodległość.

Broń „Białej śmierci”

Na nasz rynek trafia z Finlandii dużo broni zarówno używanej, jak i nowej. Fińska broń cieszy się dużą popularnością ze względu na wysoką jakość wykonania oraz dobre parame­try skupienia.

Kolekcjonerzy i strzelcy sportowi cenią fińskie Mosiny. Ich modele nosiły oznaczenia M27, M28, M28-30 oraz M39. Największym szacunkiem cieszyły się dwie ostat­nie odmiany. M28-30 zyskał wysoką reputację dzięki licznym zwycięstwom w konkursach strzeleckich. Najlepsi fińscy snajperzy – Simo Häyhä, pseu­donim „Biała śmierć”, oraz Sulo Kol­kka – używali karabinów …[…]

Cały tekst w lutowym numerze “Łowca Polskiego”

Marek Czerwiński

Dziękuję Warszawskiej Hurtowni Broni Używanej (www.whbu.pl) oraz firmie Astroclassic za pomoc w zebra­niu materiału do artykułu.

Reklama