Tarnobrzeskie święto

0
1867

Pokazy sokolnicze, wystawa przyrodnicza oraz prezentacja ras psów myśliwskich to tylko niewielka część atrakcji przygotowa­nych przez organizatorów pierwszego Hubertusa Nadsańskiego.

W czwartą sobotę października niewielka stadnina koni w Żabnie zaroiła się od myśliwych, jeźdźców i innych osób, które chciały wziąć udział w naszym święcie.

– Od kilku lat marzyłem, by stworzyć taką imprezę – mówi Jan Czub, prze­wodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Tarnobrzegu. – W tym roku, dzięki nawiązaniu współpracy z Klubem Jeź­dzieckim „Baria” z Żabna, udało nam się dopiąć swego i zorganizować pierw­szego wspólnego hubertusa. Chcieliśmy w ten sposób pokazać społeczności nasze hobby i przekazać informację, że myśliwi nie tylko strzelają do zwie­rzyny, ale przede wszystkim są ekolo­gami dbającymi o polską faunę.

Obchody rozpoczęła prezentacja koni biorących udział w tegorocznej gonitwie, a następnie bieg za lisem, w którym udział wzięli m.in. jeźdźcy z 20. Pułku Ułanów im. Jana III Sobieskiego oraz kawalerzyści z 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Przy gromkich oklaskach zgromadzonej na łąkach widowni i po efektownym pościgu kitę pochwycił Piotr Skwar­ski. Po gonitwie inicjatywę przejęli myśliwi. Dużym zainteresowaniem – szczególnie wśród najmłodszych – cie­szyły się pokazy psów ras myśliwskich i pokazy sokolnicze. Na scenie zapre­zentowano legawce: wyżły niemieckie krótkowłose, szorstkowłose i długo­włose, czeskie fouski, pointery i setery. Nie zabrakło również: płochaczy (labradorów i wachtelhundów), poso­kowców i nieustraszonych w walce nawet z największymi dzikami – jam­ników i terierów.

– Koła łowieckie z doliny Sanu wraz z Nadleśnictwem Gościeradów przygo­towały wystawę przyrodniczo-łowiecką – mówi Marian Tatara, przewodniczący Komisji Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich ORŁ w Tarnobrzegu. – Wszystko po to, aby osobom niezwiąza­nym z łowiectwem pokazać, czym zaj­mują się myśliwi. Na wystawie, oprócz trofeów, pokazano obrazy o tematyce myśliwskiej oraz zdjęcia przedstawiające zwyczaje i tradycje łowieckie.

Na koniec uczestnicy i goście zostali zaproszeni na biesiadę. Bawiono się przy pieśniach myśliwskich i sygna­łach łowieckich w wykonaniu Chóru Myśliwskiego „Knieja” z Zamościa oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Raróg”. Można było skosztować przy­smaków kuchni myśliwskiej: pieczonego dzika, gulaszu z jelenia, grochówki oraz specjalnie przygotowanych na tą okazję nalewek. Miejmy nadzieję, że Hubertus Nadsański na stałe wpisze się w cykl obchodów ku czci naszego patrona i za rok rozpropaguje łowiectwo nie tylko wokół Tarnobrzega, ale również w całym województwie podkarpackim.

Wacław Matysek / fot. arch. ZO PZŁ Tarnobrzeg

Reklama