fot. arch. Piotra Załęskiego

Tęsknota za knieją

0
664

Dobrze zasłużyła się Polsce, niosąc pomoc rannym żołnierzom w 1920 r. i ludności cywilnej podczas oblężenia stolicy we wrześniu 1939 r. oraz w trakcie powstania warszawskiego. Jej pasją było łowiectwo, a największe emocje budziły polowania na wilki i głuszce.

Pochodziła z rodziny o tradycjach patriotycznych. Maria Aniela hr. Tarnowska z książąt Światopełk-Czetwertyńskich urodziła się 6 lipca 1880 r. w Milanowie, w majątku ojca Włodzimierza Światopełk-Czetwertyńskiego, weterana powstania styczniowego, i Marii Wandy z hrabiów Uruskich. W czasie wojny z bolszewikami działała w Czerwonym Krzyżu, za co otrzymała Krzyż Walecznych. We wrześniu 1939 r. organizowała pomoc dla mieszkańców Warszawy. W 1942 r. została aresztowana przez gestapo i trafiła do więzienia na Pawiaku. Zwolniona w 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej. We wrześniu 1944 r. awansowana do stopnia majora.

W czasie powstania warszawskiego wyznaczono ją jako parlamentariuszkę do rozmów z Niemcami. Protokolant rokowań ze strony niemieckiej, porucznik Gerhard von Jordan, zanotował: …(…)

Cały tekst w marcowym numerze “Łowca Polskiego”

Piotr Załęski / fot. arch. Piotra Załęskiego

Reklama