fot. Marcin Kunikowski

Triumf naszych posokowców

0
841

W 2019 roku odbyły się trzy spośród czterech najważniejszych na świecie sprawdzianów pracy w naturalnych warunkach, organizowanych dla posokowców bawarskich i hanowerskich. We wszystkich polskie psy zostały wysoko ocenione.

Doskonały wynik podczas odbywającego się w Czechach konkursu o „Putovní cenu” osiągnął reprezentant Klubu Poso­kowca przy PZŁ Wojciech Dulski. Star­tując z psem Akim Biały Trop uzyskał 400 punktów, zdobywając dyplom I stopnia. W zmaganiach uczestniczyło siedmiu czeskich przewodników oraz po jednym ze Słowacji, Węgier i Pol­ski. Prace posokowców odbywały się na terenie górzystego poligonu wojsko­wego, gdzie co roku strzela się około 1000 sztuk zwierzyny grubej (w tym jelenie europejskie, jelenie sika, daniele i dziki).

– Wraz z przewodnikiem Joanną Wiśniewską oraz Akimem udaliśmy się w wyższe partie gór – wspomina Wojciech Dulski. – Tam na wąskiej ścieżce dostrzegliśmy wstążkę oznaczającą trop dzika. Zameldowałem się sędziom, a Joasia przetłumaczyła, że strzał do warchlaka oddano dobę wcześniej. Dzik pozostawił farbę na zestrzale, a pies z Czech zaprzestał pracy po przejściu około 800 m. Pod­łożyłem Akima na zestrzał i ruszy­liśmy ostro w dół: pies na nogach, ja na siedzeniu, a sędziowie podą­żali zakosami. Po 300 metrach znaleźliśmy kroplę farby. Następ­nie Akim poprowadził pod górę, aż po 800 m doszliśmy do podrostu bukowego, gdzie – jak się dowiedzia­łem – zakończył pracę czeski pies. Mój posokowiec zatrzymał się przed półką znajdującą się na zboczu góry. Odpiąłem obrożę, a Akim, przesu­nąwszy się nieco w górę, zaczął głosić dzika w odległości zaledwie dwóch metrów od nas. Kiedy sprowoko­wany „warchlak” się podniósł, oka­zało się, że …[…]

Cały tekst w styczniowym numerze “Łowca Polskiego”

Marcin Kunikowski

Reklama