Tumak na rozkładzie

0
2434

Polowanie na kuny wymaga wytrwałości, umiejętności tropienia lub pomocy dobrze ułożonego psa. To nie łowy dla amatorów łatwych przygód.

Polowanie na kuny wymaga wytrwałości, umiejętności tropienia lub pomocy dobrze ułożonego psa. Przydaje się niekiedy również talent w posługiwaniu się wabikiem. Każdy wysiłek wynagrodzą satysfakcja z upolowania tego zwierza i emocje, które towarzyszą takiej przygodzie.

Śnieg sypał od rana, ubierając wysokie sosny w białe ciężkie czapy. Później zaświeciło słońce i złotymi potokami zalało cichą knieję. Leopold Pac-Pomarnacki wspomi­nał w opowiadaniu „Po ponowie” – że w taki właśnie dzień wyruszył ze strażnikiem łowieckim, by skon­trolować, czy w paśnikach nie bra­kuje czasem karmy. Przemierzając las, wypatrywali na grubym całunie śladów aktywności zwierzyny. Na próżno: nie sznurował tędy lis, odyniec nie pozo­stawił pieczęci. Tak doszli do wilgotnej olszyny, pośród której rosły smukłe białe brzozy oraz strzeliste świerki. Wtedy zauważyli, że poczynając od starej osiki z dziuplą dzięcioła czarnego, na gład­kim leśnym podłożu leżały drobiny strą­conego z gałęzi śniegu, a gdzieniegdzie zerwane z pni kępki mchu i kawałki kory. Na tej podstawie dało się, choć z pewnym mozołem, odtworzyć trasę tajemniczego leśnego wędrowca.

Przesuwali się od pnia do pnia, pil­nie wypatrując śladów przemieszcza­nia się nieznanej zwierzyny. Nieraz gubili trop, by po żmudnych poszu­kiwaniach na powrót go odnaleźć. W końcu doszli do wniosku, że zwie­rzę schroniło się w gnieździe wie­wiórki, znajdującym się pod wierz­chołkiem młodego gęstego świerku.

Tumak w przelocie

Leśnik zdjął z ramienia śrutówkę i – załadowawszy ją cienkim śrutem, zajął wygodną pozycję. Tymczasem strażnik chwycił kawał suchego konara i – dawną metodą, praktykowaną przez syberyjskich łowców soboli – począł ostukiwać pień. Bez rezultatu. A przecież wszystkie znaki wskazywały, że mieszkaniec znajduje się w domu. Poirytowany strażnik schwycił gałąź i zaczął się wspinać, trzęsąc przy tym całym drzewem. Tego chytry zwierz już nie zdzierżył.

„I wtedy spośród gęstwiny łapek świerkowych wypadło jak z procy jakieś duże zwierzę, skacząc wprost na ziemię – wspominał Pac-Pomar­nacki. – Strzeliłem błyskawicz­nie »w locie«, a kuna legła martwa na puszystej bieli. Rozradowany pod­biegłem do swej zdobyczy i podnio­słem ją do góry. Był to piękny okaz tumaka o ciemnobrązowym futrze i jasnopomarańczowym podgardlu, a upolowanie jego w takich warunkach stało się miłą niespodzianką”. […]

Bartosz Marzec / fot. Rafał Łapiński, iStock.

Reklama