fot. Shutterstock.

Uzbrojony miszka

0
861

Czołowe miejsca rankingu atrak­cji turystycznych Syberii od lat niezmiennie zajmują jezioro Bajkał (najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, nazywane przez miejsco­wych „syberyjskim morzem” i „błękit­nym okiem Syberii”) oraz miejsce tzw. katastrofy tunguskiej (niewyjaśnio­nej eksplozji z 30 czerwca 1908 roku w okolicy rzeki Podkamienna Tun­guzka, w wyniku której całkowitemu zniszczeniu uległ obszar o promieniu 40 km, a która została zarejestrowana przez sejsmografy na całym świecie). Wiele wskazuje, że do tej listy dołączyć może grasujący na wolności niedźwiedź wyposażony w zapas amunicji, ukra­ińskiej produkcji karabin półautoma­tyczny Vepr, strzelbę Iż oraz spory zapas amunicji.

Jak czytamy w oświadczeniu lokal­nego ministerstwa spraw wewnętrznych, 16 listopada ubiegłego roku 57-letni myśliwy polujący z dala od najbliższych osiedli ludzkich postanowił skorzystać z noclegu w jednym z domków myśliw­skich. Zostawił swój nierozpakowany plecak i udał się po wodę do pobliskiego strumienia. Wracając, zorientował się, że pod jego nieobecność do domku wtargnął niedźwiedź. Myśliwy spani­kował i uciekł do lasu, pozostawiając cały ekwipunek. Kiedy uspokoiwszy się powrócił na miejsce, okazało się, że niedźwiedź zabrał ze sobą plecak z wciąż przytroczoną do niego bronią. Kilkudniowe tropienie niedźwiedzia nie przyniosło żadnego rezultatu – włamy­wacz wyraźnie nie zamierzał porzu­cić swojej zdobyczy. Po kilku dniach bezskutecznych poszukiwań myśliwy powiadomił lokalną policję, której dzia­łania również okazały się bezskuteczne.

Lokalna prasa przestrzega wszystkich wybierających się z wizytą do obwodu irkuckiego, by wędrując po tamtejszej tajdze zachowali szczególną ostrożność, gdyż na wolności przebywa uzbrojony niedźwiedź, oraz przypomina, że zbieg jest poszukiwany przez miejscową poli­cję, a wszelka pomoc udzielona ucieki­nierowi będzie surowo karana…

Mateusz Łukasiewicz / fot. Shutterstock.

Reklama