Walczące pogranicze
Rozprzestrzenianie się ASF sprawia, że podejmowane są różne działania zmierzające do ograniczania możliwości pojawiania się tego groźnego wirusa na nowych obszarach.
Ważną rolę odegra obserwacja – za pomocą urządzeń Straży Granicznej – migracji dzików w obrębie wschodniej granicy kraju. Z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 9 sierpnia br. w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej w Terespolu odbyło się spotkanie mające na celu zapoznanie się z możliwościami wykorzystywania tego sprzętu.
Zaprezentowano urządzenia rozmieszczone na stałych wieżach obserwacyjnych oraz znajdujące się w wyposażeniu samochodów patrolowych i patroli pieszych. Uzyskane informacje mogą być na bieżąco udostępniane myśliwym celem podejmowania szybkich działań w zakresie redukcji dzików znajdujących się w obrębie pasa objętego monitoringiem.
Ustalono, że zasadne będzie stworzenie programu pilotażowego w zakresie korzystania przez myśliwych z informacji pograniczników. W porozumieniu z PZŁ ustalono, że program obejmie kilka obwodów łowieckich przy granicy z obwodem kaliningradzkim, w rejonie, gdzie według danych Straży Granicznej najczęściej występują migracje dzików.
Koła łowieckie będą miały za zadanie wytypować myśliwego lub grupę myśliwych mieszkających najbliżej rejonów przygranicznych do utrzymywania stałego kontaktu ze Strażą Graniczną. Jeśli działania przyniosą pozytywne efekty w zakresie redukcji dzików, program zostanie rozszerzony na inne tereny przygraniczne.
Marian Flis