fot. StockFood

Warchlak po białowiesku

0
777

Puszcza Białowieska od wieków była łowiskiem władców Rze­czypospolitej (a przez pewien czas również carów Rosji). W między­wojniu polował tu prezydent Ignacy Mościcki, a w nieistniejącym już dziś pałacu organizowano łowieckie bie­siady. Myślę, że danie, które zapro­ponuję, mogłoby z powodzeniem zagościć na pałacowym stole. Jest wyjątkowo smakowite, a przyrządze­nie go nie przysparza kłopotu.

A teraz po kolei – tuszę warchlaka obielamy i wycinamy comber razem z paskami żeberek o szerokości kilku centymetrów. Następnie dzielimy comber na porcje, tnąc w poprzek (kręgosłup przecinamy piłką). Każda z porcji będzie się więc składała z dwóch kawałków schabu i polędwi­czek oraz dwóch frag­mentów żeberek.

Teraz przygotowu­jemy marynatę. Tar­kujemy trzy średniej wielkości marchwie i jednego selera, szatkujemy pora. Dodajemy do tego dwa listki laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, dwa posiekane ząbki czosnku i – w zależności od upodo­bań – tymianek i majeranek. Solimy, pieprzymy, a na koniec wlewamy pół­torej szklanki wytrawnego wina.

Dziczyznę umieszczamy w kamion­kowej misie, obkładamy marynatą i chowamy do lodówki na dwie doby (co pewien czas mięso w naczyniu obracamy). Po tym czasie dziczyznę starannie nastrzykujemy przy kości roztopionym gęsim smalcem i pie­czemy przez godzinę w brytfance lub rękawie w temperaturze 180°C.

Pora zadbać o sos. Namaczamy garść suszonych grzybów, szatkujemy je i miksujemy razem z warzywami z marynaty. Podlewamy bulionem (najlepszy z dziczyzny), a gdy całość zabulgoce, doprawiamy 30-procen­tową śmietaną.

Podajemy z pieczonymi ziemnia­kami i zasmażanymi buraczkami. Dekorujemy natką pietruszki, a popi­jamy tarninówką.

Andrzej Łukasiewicz / Kuchnia myśliwska.


Dzikie danie

W naszej redakcji lubimy jeść mięso, a najbardziej dziczyznę, dlatego rozmowy toczą się nie tylko o polowaniach, ale również o specjałach, ja kie mamy możliwość kosztować w czasie naszych łowieckich wypraw. Postanowiliśmy podzielić się z Wami przepisami oraz ogłosić konkurs na przepis roku! Regulamin, jak zwykle, znajdziecie na stronie internetowej, a nagrodą będzie tym razem wspaniały nóż ze stali damasceńskiej, wykonany i ufundowany przez renomowaną pracownię Zbigniewa Januszyka. Czekamy na propozycje i smacznego! dzikiedanie@lowiec.pl

Reklama