Warmiński olbrzym

0
858

Wśród myśliwych krążyły legendy, że w okolicy miejscowości Krasnołęka bytuje potężny byk. Jednym z nielicz­nych, którzy mieli szansę go spo­tkać, był Antoni Ostrouch z WKŁ „Jeleń” z Lidzbarka Warmińskiego. Jego uwagę oprócz imponującego wieńca, który wstępnie wyceniono na 217,30 pkt CIC (złoty medal), zwró­ciła potężna sylwetka zwierza. Takich byków nie spotyka się na co dzień w warmińsko-mazurskich łowiskach. Po wypatroszeniu i odbiciu łba waga wskazała nieco ponad 290 kg. Ponie­waż jednak tusza nadal była ciepła, skupowy postanowił odjąć aż 10 proc. masy na wystudzenie. Dlatego do doku­mentów wpisano 267 kg.

Antoni Ostrouch po raz pierwszy spostrzegł byka w 2015 roku na jednej z łąk okalających niewielki kompleks leśny. Nie zdecydował się na strzał, gdyż byk był za młody. Według oceny nemroda mógł mieć maksymalnie 8–9 lat. W następnym roku jeleń za swój rewir obrał ten sam fragment obwodu z małymi chłopskimi lasami, pastwi­skami i polami kukurydzy. W połowie lipca 2017 roku myśliwy zobaczył byka, gdy pilnował kukurydzy przed dzikami. 23 sierpnia kilka godzin przed zmierzchem myśliwy zasiadł na stołku na jednej z łąk – tropy wskazywały, że byk może się tam pojawić. I tak się rzeczywiście stało. Gdy zwierz zbliżył się do myśliwego na 100 metrów, padł strzał. Byk zrobił rakietę i spisał testa­ment. Choć sylwetka i wieniec były potężne i wskazywały, że byk mógł być jednym z głównych „graczy” na rykowi­sku, to jednak przez te trzy lata Antoni Ostrouch nigdy nie zauważył, aby jeleń prowadził łanie. A co dziwniejsze, nigdy nie słyszał, jak ryczy.

Z informacji uzyskanych od Dariu­sza Zalewskiego, łowczego okręgowego z Olsztyna, dowiedzieliśmy się, że byk upolowany przez Antoniego Ostroucha jest największym strzelonym na War­mii i Mazurach i jednym z najwięk­szych upolowanych w Polsce. Ciekawostką jest fakt, że zaledwie kilka dni później w tym samym obwodzie syn kolegi Ostroucha Paweł również upolo­wał potężnego byka o wieńcu preten­dującym do medalu i tuszy ważącej po wypatroszeniu 230 kg.

Wacław Matysek

Reklama