Weimarski konkurs

0
893

Powiększa się w Polsce środowisko hodowców, myśliwych i właścicieli wyżłów weimarskich zainteresowanych rozwijaniem ich cech użytkowych.

Coraz więcej osób chce z nimi pracować, układać je i brać udział w konkursach. W kalendarzu polskich imprez łowieckich zaczęły pojawiać się konkursy przeznaczone wyłącznie dla nich.

Organizacji I Konkursu Pracy Weimarów podjęła się Komisja Kynologiczna przy ZO PZŁ w Warszawie. Umiejscowienie konkursu w środku kraju, a przede wszystkim bogate w zwierzynę drobną podwar­szawskie obwody łowieckie sprawiły, że impreza nie mogła się nie udać. I Kon­kurs Pracy Wyżłów Weimarskich w Kla­sie Wielostronnej odbył się w dniach 15–16 października br. w Brochowie. Na miejsce zbiórki i siedzibę sekretariatu wybrano malowniczo i na uboczu położone gospodarstwo agroturystyczne w otulinie Kampinoskiego Parku Naro­dowego, natomiast same konkurencje przeprowadzono na terenie gościnnego Koła Łowieckiego „Struga”.

Do konkursu zgłoszono 12 wyżłów weimarskich, a dojechało 11 uczest­ników z całego kraju. Przekrój star­tujących psów był bardzo różny, ale na uwagę zasługuje fakt, że aż 10 psów prowadzonych było przez myśliwych. Poziom wyszkolenia i doświadczenie łowieckie wyżłów były bardzo różne – w konkursie brały udział psy w różnym wieku. Rodowody odzwierciedlały wier­nie przekrój obecnej populacji polskich weimarów – od psów z linii określanych jako wystawowe (najczęściej o ame­rykańsko-australijskim pochodzeniu), poprzez miksy, czyli psy pochodzące z połączenia psów wystawowych z nie­mieckimi liniami psów użytkowych czy amerykańskim liniami psów fieldtrial­sowych, po psy o rdzennym niemieckim rodowodzie. […]

Izabela Biernacka

Reklama