fot.Shutterstock

Więzienie dla kłusowników

0
748

Południowoafrykański sąd skazał sześciu kłusowników i handlarzy na łączną karę 85 lat więzienia. Kłusownicy byli sądzeni za zabicie nosorożca białego i wycięcie jego rogów.

Zdarzenie miało miejsce w lipcu 2014 roku w Parku Narodowym Mapungubwe w prowincji Limpopo. Wśród skazanych znalazł się kłu­sownik, który zastrzelił zwierzę, oraz jego asystenci, którzy przemycili rogi do sąsiedniego Mozambiku, a także osoba, która je sprzedała. Pięciu z nich otrzymało wyroki 15 lat więzienia każdy, natomiast szósty spędzi za krat­kami 10 lat.

– Jesteśmy zadowoleni z wyroku – stwierdził Reynoldsa Thakhuli, rzecz­nik Parku Narodowego Mapungubwe, który żałował jedynie, że sprawa ciągnęła się aż dwa lata, przypomi­nając, że na wyroki oczekują kolejni kłusownicy.

RPA jest domem ponad 90 proc. światowej populacji białych nosoroż­ców, szacowanej dziś na około 20 tys. osobników, oaz 40 proc. populacji nosorożca czarnego, która liczy około 5 tys. osobników. Oba gatunki należą do najbardziej zagrożonych wygi­nięciem zwierząt świata, głównie z powodu niesłabnącej presji kłu­sowników, którzy tylko w 2015 roku zabili na terenie Republiki Południo­wej Afryki 1175 nosorożców – dla porównania, jeszcze w 2007 roku ofiarą przestępców padło „zaledwie” 13 nosorożców.

Michał Ajdukiewicz / fot.Shutterstock

Reklama