Wodopój w Pogalewie

0
1009

Najlepsza szkoła w całej historii programu „Ożywić pola” – podstawówka z dolnośląskiego Pogalewa Wielkiego – również w „Roku trznadla” wyróżnia się aktywnością i świeżymi pomysłami.

Pogalewscy uczniowie, mądrze wspierani przez koordynatorkę akcji w szkole Beatę Tłuczek, cały czas pamiętają o ważnym przykazaniu każdego ekologa, aby stale wzbogacać uratowane czy zasadzone na nowo remizy.

W drugiej połowie września uczniowie z Pogalewa kontynuowali w związku z tym prace w swojej remizie śródpolnej, której początki sięgają 2005 roku. Wspólnie z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Daniel” z Wołowa tym razem przystąpiono tam do prac nad budową oczka wodnego.

Wcześniej myśliwi wykopali w tym celu obszerny dół, natomiast uczniowie wyłożyli go folią. Z pobliskich pól zbierali kamienie i otoczyli nimi obrzeża wodopoju. Kolejnym etapem prac było wypełnienie oczka wodą. Teraz zwierzęta będą miały w pogalewskiej remizie nie tylko schronienie i karmę – w postaci owoców głogu, berberysu czy dzikich jabłoni – ale również poidło.

Po skończonej pracy dzieci uzupełniły ziarnem posyp dla ptaków. Spotkanie było okazją do przeprowadzenia obserwacji życia flory i fauny w remizie. Wszyscy znaleźli liczne ślady bytowania zwierzyny. A więc dowód, że ich remiza żyje!

BG

Reklama