Wspólnie na rzecz łowiectwa
Z inicjatywy władz Polskiego Związku Łowieckiego doszło w Warszawie do spotkania przedstawicieli międzynarodowych i narodowych organizacji łowieckich.
Walka z afrykańskim pomorem świń i zmiany w polskim prawie łowieckim były głównymi tematami rozmów.
Łowiectwo nie tylko w naszym kraju, ale także w wielu innych państwach europejskich, boryka się w ostatnich latach z licznymi problemami, począwszy od ofensywy przeciwników łowiectwa wymuszających na politykach forsowanie niekorzystnych dla myśliwych rozwiązań prawnych, na wyzwaniach, jakie tworzą takie choroby, jak afrykański pomór świń (ASF), skończywszy.
W przypadku Polski wiele emocji wywołały zmiany w prawie łowieckim, które weszły w życie w marcu tego roku. Wprowadzona przez polski parlament nowelizacja prawa łowieckiego wywołała nie tylko ogólnopolskie, ale również ogólnoeuropejskie poruszenie, w tym słowa krytyki i dezaprobaty. Jednocześnie Polska znalazła się też na pierwszej linii walki z rozprzestrzenianiem się ASF na naszym kontynencie.
Władze Polskiego Związku Łowieckiego, świadome tej sytuacji, zaprosiły do Warszawy przedstawicieli międzynarodowych organizacji łowieckich oraz reprezentantów związków łowieckich z krajów sąsiedzkich.
Na spotkanie, które odbyło się 25 sierpnia, przybyli m.in. Tamas Marghescu, dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny (CIC), Ludwig Willnegger, sekretarz generalny Federacji Związków Łowieckich Państw Unii Europejskiej (FACE), a także delegacje europejskich związków łowieckich z Czech, Słowacji, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Niemiec. Spotkanie prowadził łowczy krajowy Piotr Jenoch. Witając na konferencji gości, podkreślił, że w zamyśle władz PZŁ warszawskie spotkanie powinno rozpoczynać całą serię podobnych wydarzeń, podczas których europejscy myśliwi będą informować się wzajemnie o sytuacji w swoich krajach, w tym o kampaniach antyłowieckich, a także zapoznawać się z osiągnięciami i wypracowywać wspólne działania na rzecz promocji łowiectwa.
Łowczy krajowy odniósł się do zmian, jakie zostały wprowadzone w polskim prawie łowieckim, a które tak wielkim echem odbiły się w środowiskach myśliwych w całej Europie. W prezentacji temat szczegółowo omówił przedstawiciel biura prawnego ZG PZŁ. Skoncentrował się zwłaszcza na zmianach, które będą miały największy wpływ na funkcjonowanie łowiectwa w Polsce, w tym na zakazie udziału dzieci w polowaniach oraz wprowadzeniu możliwości wyłączenia terenu z obwodu łowieckiego przy równoczesnym zniesieniu kar za utrudnianie polowania czy też zlikwidowaniu możliwości szkoleń i konkursów pracy psów.
Poruszono również temat ograniczenia zakresu samorządności związku, a konkluzją dyskusji było stwierdzenie, że obecne władze PZŁ liczą na korzystne zmiany dla myśliwych i działają w tym kierunku. Prawo łowieckie wymaga nowelizacji, a optymizmem napawa fakt, że taką potrzebę dostrzegają także władze państwowe.
Podczas kolejnej prezentacji przedstawiciele ZG PZŁ omówili sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Przedstawiono powody zachorowań świń i dzików, zakres obecnego występowania choroby, a także przewidywane wektory jej rozprzestrzeniania się. Szeroko omówiono zasady bioasekuracji wprowadzone przez głównego lekarza weterynarii.
Temat ASF wywołał żywą dyskusję – głos zabierali m.in. przedstawiciele Słowacji i Niemiec, czyli krajów które prowadzą zakrojone na szeroką skalę działania prewencyjne, oraz Czech, gdzie pojawiły się już ogniska choroby. Wypowiadająca się w tym kontekście reprezentantka Łotwy zaproponowała z kolei, by polscy myśliwi zapoznali się z doświadczeniami łotewskimi, zwłaszcza w sferze ustanowienia wspólnego frontu przez myśliwych i rolników w walce z ASF.
Duże zainteresowanie wzbudził przedstawiciel Czeskiego Związku Łowieckiego dr Bohumil Straka, który mówił o wielopłaszczyznowej współpracy myśliwych, wędkarzy, strzelców i innych grup społecznych w celu wypracowania korzystnych rozwiązań legislacyjnych. Również w innych wystąpieniach podkreślano znaczenie działań w szerszej skali europejskiej, takich jak międzynarodowe targi, imprezy edukacyjne, wystawy czy też akcje informacyjne (np. w Parlamencie Europejskim), które stanowią nie tylko idealną platformę wymiany doświadczeń, ale także skuteczny sposób na dotarcie do najbardziej decyzyjnych urzędników zarówno państwowych, jak i europejskich.
Zwrócono też uwagę, że organizacje myśliwych muszą prowadzić szersze i skuteczniejsze akcje promujące łowiectwo. Dla przykładu: już od ponad dziesięciu lat władze Niemieckiego Związku Łowieckiego (DJV) przeznaczają na takie działania znaczne sumy z łowieckich składek, co przynosi pozytywne efekty, a obecnie aż jedną trzecią pracowników centrali DJV stanowią osoby bezpośrednio zajmujące się public relations i promocją związku. Inny przykład: niedawno podpisano porozumienie między CIC a FACE w sprawie uruchomienia europejskiego funduszu promocji łowiectwa. Ma on służyć obronie interesów myśliwych, między innymi w drodze lobbingu, kampanii informacyjnych oraz lokalnych działań popularyzujących naszą pasję. Zaproponowano robocze hasło – „1 euro od myśliwego”.
Tamas Marghescu, dyrektor generalny CIC, zwrócił w tym kontekście uwagę także na potrzebę skuteczniejszego niż dotąd sięgania po dotacje krajowe i europejskie na taką działalność, na razie bowiem znacznie lepiej pozyskują takie fundusze organizacje antyłowieckie. Jako przykład dobrego działania wskazał prowadzoną w tym roku akcję spotkań przedstawicieli CIC z dziennikarzami z największych gazet europejskich, czego efektem było między innymi pojawienie się w prestiżowym brytyjskim piśmie „Guardian” trzech pozytywnych artykułów na temat łowiectwa, czego nie odnotowano tam wcześniej przez lata.
Współpraca między naszymi organizacjami jest gwarantem zachowania integralności europejskiego łowiectwa. Wspólnie jesteśmy w stanie przeciwstawić się coraz bardziej agresywnym ruchom antyłowieckim oraz wypracować korzystne rozwiązania prawne, dlatego łowczy krajowy Piotr Jenoch zaproponował zawiązanie międzyzwiązkowej grupy roboczej, której celem będzie wymiana informacji i doświadczeń w kwestiach najważniejszych dla myśliwych i przygotowywanie kolejnych spotkań, służących rozwojowi europejskiego łowiectwa.
Piotr Kowalski / fot. Andrzej Wierzbieniec / Wiadomości.