fot. iStock

Wynaturzone dzieci

0
929

W Wielkiej Brytanii aż 9 par na 10 życzyłoby sobie, by ich pociechy miały bliższy kontakt z naturą.

Chociaż 83 proc. brytyjskich rodziców uważa, że zaawanso­wanie technologiczne i umiejęt­ności korzystania z urządzeń elektro­nicznych przez ich dzieci są bardzo cenne i bardzo potrzebne, to jednak aż 9 par na 10 życzyłoby sobie, by ich pociechy miały znacznie bliższy kontakt z naturą, podkreślając, że aktywność na świeżym powietrzu jest wyjątkowo ważnym elementem rozwoju ich pociech. Najnowsze brytyjskie badania na temat zachowań współczesnych dzieci wykazały, że na łonie natury spę­dzają one zaledwie połowę tego czasu, który spędzali ich rodzice będąc w tym samym wieku.

Okazuje się, że dzieci poświęcają obecnie zajęciom na świeżym powie­trzu średnio niewiele ponad 8 godzin tygodniowo. Zdaniem psychologów to zdecydowanie za mało na rozwijanie ważnych umiejętności i sprawności, a także na zdobywanie bezcennych doświadczeń. Naukowcy opracowali specjalny model kształcenia kontaktu z naturą w modnym współcześnie ujęciu – listę 50 rzeczy, których każde dziecko powinno spróbować i doświad­czyć przed ukończeniem 11. roku życia.

Na liście obowiązkowych pozycji znalazły się między innymi: wspina­nie po drzewach, budowanie szałasu, wyścigi patyków (opisane w „Kubusiu Puchatku” jako gra w misie-patysie), polowanie na owady i „robaki” czy też obserwacja gwiazd. Szczególnie ważnym atrybutem naturalnego wychowania okazują się być wszelkiego rodzaju kije i patyki, których zastosowanie wydaje się nie mieć końca – nadają się do wykorzystania jako narzędzia do pisania i rysowania, magiczne różdżki, a także miecze, dzidy, łuki, potrafią także zastąpić broń palną i znakomicie nadają się do wyimaginowanych polowań.

Badania te nie umknęły uwagi orga­nizacji promujących aktywny tryb życia na łonie natury. W ten sposób należy tłumaczyć narastającą współcześnie nie­chęć do łowiectwa. Zjawisko to ma cha­rakter powszechny i jest bezpośrednim wynikiem oderwania od środowiska naturalnego i braku zrozumienia praw przyrody – twierdzą brytyjscy myśliwi i wędkarze.

Gabriel Wolniewicz / fot. iStock

Reklama