XX lat minęło

0
694

Każda okrągła rocznica skłania do podsumowania. Dwudziesta edycja naszego konkursu przeszła do historii. Nadeszła chwila, by z perspektywy czasu przyjrzeć się, jakie zdjęcia wygrywały.

Konkurs fotograficzny w naszej redakcji jest organizowany już od ponad stu lat! Startowali w nim wybitni fotograficy, którzy zajmowali się fotografią przyrodniczą. W dwudziestoleciu międzywojennym swoje pierwsze kroki stawiał właśnie Włodzimierz Puchalski. Wielokrotnie zdobywał zaszczytne pierwsze miejsce. W powojennej historii naszego pisma był już przewodniczącym jury i udzielał rad adeptom tej sztuki.

Dwadzieścia lat temu postanowiono, że patronem konkursu nie może być nikt inny tylko ojciec polskiej sztuki fotografii przyrodniczej i myśliwy Włodzimierz Puchalski. Jednym z głównych celów konkursu stało się zachowanie pamięci o mistrzu wraz z nieprzemijającym pięknem jego fotografii.

W tym czasie fotografia przyrodnicza przeżyła rewolucję cyfrową. Ostatnie edycje naszego konkursu fotograficznego potwierdziły, że fotografowie otrzymali potężne narzędzia, które pozostawią w historii trwały ślad. Polska przyroda przez te lata na szczęście nie zmieniła swojego oblicza. Fotografuje się te same motywy i co ciekawe nie powstały dwa identyczne zdjęcia. To właśnie ten fenomen sprawia, że ten rodzaj fotografii nigdy nam się nie znudzi.

Przeglądając nagrodzone zdjęcia tylko z dwóch ostatnich dekad można zobaczyć jak bardzo poprawiły się fotografie pod względem technicznym. Epoka diapozytywów, negatywów barwnych, odbitek robionych często w zakładach nierespektujących standardów laboratoryjnych jest za nami. Trudno przewidzieć, jakie zmiany w rejestracji obrazu przyniosą kolejne lata. Jedno jest pewne, że tematów fotograficznych nie zabraknie. Nasza przyroda, będzie nadal zaskakiwać swoim pięknem, nie tylko fotografów ale odwiedzających nasze wystawy wiernych sympatyków fotografii przyrodniczej.

Andrzej Wierzbieniec

1996 rok Andrzej Wierzbieniec 1997 rok Dariusz Żabiński 1998 rok Piotr Skórnicki 1999 rok Dariusz Żabiński 2000 rok ArturTabor 2001 rok Andrzej Andrzejczak 2002 rok Janusz Monkiewicz 2003 rok Jerzy Chaberek 2004 rok Lech Karauda 2005 rok Piotr Skórnicki 2006 rok Jan Myszkowski 2007 rok Piotr Kierzkowski 2008 rok Marcin Nawrocki 2009 rok Marcin Zagórski 2010 rok Marcin Nawrocki 2011 rok Adam Mańka 2012 rok Mateusz Matysiak 2013 rok Hubert Gajda 2014 rok Szymon Tomsia 2015 rok Marek Klewiado

Reklama