Zaklęty metal

0
480

W Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie 30 czerwca br. otwarto wystawę „Metalopla­styka w kolekcjonerstwie łowieckim”.

Prezento­wana jest na niej część przebogatej kolekcji Bog­dana Kowalcze. Czego tam nie ma? Figury myśliwych i zwierzyny, rzeźby cudownie oddające szczegóły anatomii i sceny rodzajowe. Wszystko to zrobione w metalu, naj­częściej w brązie – czasami uzupełnione marmurem lub drewnem.

Bogdan Kowalcze, zachęcając do ogląda­nia zbiorów, powiedział, powołując się na Witolda Sikorskiego: – Każdą wystawę można oglądać albo w kilka minut, albo w kilka godzin. Mam nadzieję, że tej poświęcicie więcej niż pięć minut.

Miał rację, bo wyeks­ponowane przedmioty godne są rozważnego i uważnego oglądania. Dzieła wzbudzają zachwyt i podziw dla dawnych mistrzów. Dziś chyba mało kto – jeśli w ogóle – potrafi tak przedstawiać zwierzynę i łowiectwo.

Otwierając wystawę, jej kurator z Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie Zdzisław Makarewicz powiedział: – Wystawa powstała z pasji kolekcjo­nerskiej Bogdana Kowal­cze. A jak wiadomo, z pasji kolekcjonerskich rodzą się muzea.

I jest w tych słowach coś, co określa autora zbiorów. Z jego pasji powstała niejedna już wspaniała wystawa.

Wystawa będzie czynna do 30 września br., zachęcamy wszystkich myśliwych z Wielkopolski, ziemi lubuskiej, Kujaw, a także bardziej odle­głych rejonów – wybierz­cie się do Uzarzewa. Nie pożałujecie!

(BR) / Kronika związku.

Reklama