fot. wikipedia.org

Zambia znów poluje

0
738

Zambijski minister środowiska i turystyki Jean Kapata ogłosił w sierpniu zniesienie wprowadzonego w styczniu 2013 roku zakazu polowań.Organizacje łowieckie, z Międzynarodowym Klubem Safari SCI na czele, znajdują w tej decyzji potwierdzenie, że współczesne łowiectwo, turystyka łowiecka i związane z nimi usługi są dziś w Afryce kluczowym źródłem finansowania ochrony przyrody i zagrożonych gatunków.

– SCI z aprobatą przyjęło informację przekazaną przez ministra Kapatę – stwierdza prezydent SCI Craig Kauffman. – Podobnie jak dla większości krajów Afryki Południowej, polowania były dla Zambii podstawą finansowania niemal wszystkich programów ochrony środowiska i zagrożonych gatunków – dodaje Kauffman.

Jednym z głównych powodów wprowadzenia zakazu polowań w Zambii był tamtejszy projekt ochrony lwów. Okazało się jednak, że jego realizacja nie prowadzi do oczekiwanych rezultatów. Spadek liczebności zambijskich lwów znacząco wzrósł od czasu wprowadzenia polowań, a finansowa strona projektu potwierdziła swoją nieefektywność i niewydolność.
Zniesienia zakazu polowań na lwy w Zambii ma być powrotem do racjonalnych zasad zarządzania populacjami dzikich zwierząt, których istotnym elementem jest łowiectwo.

Gabriel Wolniewicz / fot. wikipedia.org

Wodospad Wiktorii

 

Reklama