fot. materiały prasowe

Zamiast ruletki

0
586

Organizowane w Las Vegas, światowej stolicy hazardu, Targi Shot Show zachwycają rozmachem i nie bez powodu uważane są za wydarzenie roku w branży strzeleckiej i myśliwskiej.

Ci, którzy przybyli do miasta zbudowanego pośrodku pustyni, mogli zapoznać się z bronią produkowaną w nowych kalibrach – .350 Legend, 6,5 PRC czy .300 PRC.

Firma Benelli, znana przede wszystkim z produkcji świetnych strzelb samopo­wtarzalnych, w ciekawy spo­sób przedstawiła swój nowy produkt – repetier Lupo. Wyłaniał się z muszli małża niczym drogocenna perła…

Oczywiście podczas imprezy tar­gowej zaprezentowano zdobioną wersję broni, która błyszczała jak prawdziwy klejnot. Ale jak wygląda wersja standardowa? Ma swobodnie wibrującą 22-calową lufę – kriogenicznie odpuszczaną (chodzi o metodę poprawiania właściwości luf, polegającą na jej stopniowym zamrażaniu i nagrzewaniu), pozbawioną mechanicznych przyrządów celowniczych, z nagwintowanym wylotem. Czterotaktowy, kanelowany zamek z trzema przednimi ryglami zaporowymi wygląda solidnie i dobrze pracuje. Dwie górne bazy z kilkoma rowkami montażowymi ułatwiają osadzenie lunety – wystarczy nabyć obejmy.

Do zalet syntetycznego łoża zaliczyć można ergonomiczną kolbę z innowacyjnym amortyzatorem odrzutu (patent Progresive Comfort) oraz miękką poduszką policzkową. Broń ma wygodny bezpiecznik umieszczony nad szyjką kolby i wymienny magazynek. Konstrukcja jest w znacznym stopniu modułowa, co pozwala szybko wymieniać podzespoły. Wybór kalibrów jest na razie ograniczony: .30-06, .270 Win. i 300 WM. Cena broni na rynku USA jest niemała i wynosi około 1700 USD.

Całkiem nowa legenda

W tym roku wyjątkowo zainteresowały mnie nowe naboje (.350 Legend, 6,5 PRC, .300 PRC) i oczywiście sztucery w tych kalibrach. Pierwszy z nich …(…)

Cały tekst w marcowym numerze “Łowca Polskiego”

Marek Czerwiński

 

Reklama