fot. Shutterstock

Zanim podamy pieczyste

0
579

Nie każda kaczka, którą upolujemy, nadaje się do upieczenia. Jeżeli zauważymy zmiany w mięśniach piersiowych, to tuszka musi zostać zutylizowana!

Niebawem rozpocznie się kolejny sezon polo­wań na pióro. To okazja do spotkania z kolegami po strzelbie, emocjonujących prze­żyć łowieckich, ale także do zdoby­cia wyśmienitej dziczyzny, cenionej zarówno przez smakoszy, jak i diete­tyków. Pamiętajmy jednak, że tuszki – przed poddaniem obróbce termicznej – należy starannie obejrzeć.

Pod żadnym pozorem nie wolno ignorować zmian w mięśniach pier­siowych. Objawiają się one występo­waniem wrzecionowatego kształtu pasożytów, określanych mianem sarkocyst. Ze względu na wielkość i zabarwienie wyglądem przypo­minają ziarenka ryżu. Z reguły nie są widoczne przez skórę, więc trudno je dostrzec podczas skubania kaczek. Możliwe jest to dopiero przy patro­szeniu lub porcjowaniu tuszek.

Sarkocystoza to choroba pasożyt­nicza występująca u ptaków z rzędu blaszkodziobych. Z reguły stwier­dza się ją u krzyżówek, jednak może …[…]

Cały tekst w sierpniowym numerze “Łowca Polskiego”

Marian Flis

Reklama