fot. Shutterstock

Życiowe rogacze

0
2124

Już pięć lat przygotowujemy medalowe zestawienia i na podstawie zebranych danych możemy postawić tezę, że tylko oszczędzanie młodzieży powoduje przyrost liczby medalowych rogaczy. 

Odstąpienie od nakazowego odstrzału minimum 50 proc. młodzieży i pozostawienie planowania do decyzji koła z perspektywy poprawy jakości osobniczej okazało się doskonałym posunięciem.

Mamy świadomość, że publi­kowane dane bardzo mocno podgrzewają atmosferę przed sezonem oraz spór toczony od wielu lat przez znawców tematu. Nasze łowiska to nie obora i większość myśliwych to rozumie. Wciąż jednak najważniej­szym pytaniem przy okazji rozmów o selekcji jest kwestia młodzieży – strzelać czy oszczędzać?

Na podstawie rozmów z praktykami oraz po ana­lizie danych wydaje się, że z każdym sezonem przybywa zwolenników tej drugiej opcji. Teoretycznie wszyscy mamy taki sam cel, do którego chcemy jednak dojść różnymi drogami. Entuzjaści większego odstrzału szpicaków mają coraz mniej argumentów i muszą zmierzyć się z twardymi liczbami, które z ich punktu widzenia są trudne do wytłumaczenia. Nasze zestawienia z ostatnich pięciu lat obaliły przede wszystkim dwa mity powtarzane przez ostatnie dziesięciole­cia.

Udowodniliśmy, że każdego sezonu zdobywamy coraz więcej medalowych trofeów, więc chyba nikt poważny nie zaryzykuje twierdzenia, że jakość osob­nicza wciąż się pogarsza. Osiągnięcie obecnego wyniku było jednak zależne od obalenia drugiego mitu. Nie było to łatwe zadanie. W planowania odstrzału musiała nastąpić całkowita zmiana. Większość z nas zrozumiała, że jakości osobniczej młodych rogaczy nie można właściwie ocenić na podstawie ich parostków i znacząco ograniczyła odstrzał I klasy.

Z wyraźnie widocznym skutkiem! I chociaż nadal spotkać można myśli­wych, do których nie trafiają żadne argumenty, to jednak dzisiaj stanowią już oni margines naszej społeczności. Częściej można spotkać nemrodów, którzy nie spierają się z faktami, ale ze względu na wyjątkowo liczną popu­lację sarny w swoich łowiskach muszą utrzymać wysoki poziom odstrzału młodzieży. […]

Cały tekst w majowym numerze „Łowca Polskiego”

Andrzej Chojnowski / fot. Shutterstock, GettyImages, Michael Brauer, Arch ŁP

W galerii przedstawiamy dziesiątkę najlepszych rogaczy strzelonych w sezonie 2015.

1-lniedziwdzki 2-mskulski3-ahuzior4-anowak5-msagan-1 6-amatok 7-kkurowski-1 8-hstochmal 9-sudrycki 10-ajakubiak

Reklama